زندگی دانشجویی

دوران دانشگاه، با وجود همه مشکلات و سختی ها، تجربه شیرینی است که خاطرات آن هرگز فراموش نـمی شود. دانشجویان در این دوران سبکی از زندگی را تجربه می کنند که می توان از آن با نام زندگی دانشجویی یاد کرد.
فعالیتهای ورزشی، رابطه با خانواده و دوستان، سازگاری در خوابگاه، تمرین برای یک زندگی مستقل، رفت و آمد از دانشگاه به خانه، تامین هزینه های زندگی و مدیریت مالی، زندگی در یک شهر جدید، ارتباطات و تعاملات اجتماعی، مسافرتها و اردوهای دانشجویی و… همه از مباحث مرتبط با زندگی دانشجویی است.
محیط زندگی دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت ایران، محیطی شاداب، با نشاط و آرامش بخش است. سعی شده با تهیه بهترین امکانات، خدمات مطلوبی که در شان دانشجوی دانشگاه علم و صنعت است ارائه گردد. می توان این محیط را به چند فضای مشخص از قبیل خوابگاه های دانشجویی، امکانات ورزشی، واحدهای رفاهی و فضاهای عمومی تقسیم بندی کرد.

خوابگاههای دانشجویی

بهترين و امن ترين مکان زندگی دانشجويی برای آنهايی که در شهرهايی غير از محل سکونت دائم مشغول به تحصيل هستند، خوابگاه های دانشجويی است. اسکان دانشجويان واجد شرايط در چارچوب قوانين و مقررات وزارت علوم تحقيقات و فناوری صورت میپذیرد. دانشجویان خوابگاهی از مطلوبترين خدمات رفاهی از جمله امکان دسترسی به اينترنت، سالن تلويزيون، سالن مطالعه، نماز خانه، سالن سرو غذا، فروشگاه و فعاليت های فرهنگی برخور می باشند.
با اجرای طرح های فرهنگی، هنری، ارائه خدمات آموزشی، تفريحی سعی بر آن است تا بستر مناسبی برای بروز فعاليت ها و شکوفايی استعدادهای دانشجويان ساکن خوابگاه ها فراهم آيد .
از جمله فعاليت های فرهنگی در خوابگاه ها، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری متنوع، اردوهای يک روزه، برپايی کارگاه ها و کلاس های آموزشی، تشکيل کار گروه های مختلف، طراحی و انتشار مجلات فرهنگی، پخش فيلم، برگزاری جشنواره ها، فعاليت های آتليه فرهنگی خوابگاه و اجرای طرح های کارآفرينی می باشد
دانشگاه علم و صنعت ایران در مجموع ۹ خوابگاه در مجموعه پردیس مرکزی و اطراف آن دارد که عبارتند از:
خوابگاه داخل، رشید، جشنواره، خاتم (ویژه دانشجویان دکترا)، حکیمه (ویژه ورودیهای جدید)، مجیدیه، فرجام (ویژه دانشجویان ممتاز)، ولیعصر و خوابگاه خواهران که کاملاً در پردیس مرکزی دانشگاه قرار دارد.

واحدهای رفاهی

از جمله ویژگی­های قابل توجه در دانشگاه علم و صنعت ایران، فراهم کردن واحد صنفی متنوع جهت رفاه حال دانشجویان در پردیس مرکزی می­باشد
این واحدها که همه زیر نظر اداره رفاه دانشجویی فعالیت می­کنند عبارتند از:

کفاشی، صحافی، خشکشویی، عکاسی، مرکز تایپ، چندین واحد طراحی و تکثیر، نانوایی، کتابفروشی و لوازم التحریر، خیاطی، فروشگاه عرضه نرم افزار و قطعات رایانه ­ای، چایخانه پسران و دختران، آرایشگاه پسران، بانکهای تجارت و ملت و فروشگاه ­های مصرف مستقر در خوابگاه ­های داخل، حکیمیه و مجیدیه.

واحدهای صنفی عکاسی، بانک تجارت، صحافی، تایپ و تکثیر، خیاطی، فروشگاه لباس، فروشگاه عرضه نرم افزار و قطعات رایانه ­ای در مرکز دانشگاه، تریا و چایخانه پسران در طبقه دوم سلف مرکزی و چایخانه و سالن غذاخوری دختران در مجتمع یاس در مرکز دانشگاه واقع است.

همچنین واحد کفاشی در ضلع شرقی ساختمان ۱۵ خرداد، جنب مخابرات و بانک ملت در ضلع جنوب غربی دانشگاه، نبش خیابان ملک لو فرار دارد.

همچنین در چند نقطه دانشگاه و در برخی از دانشکده­ ها واحدهای تایپ و تکثیر جهت رفاه دانشجویان مشغول به فعالیت می­باشند.

امکانات ورزشی

لازم است دانشجو به عنوان فرد پویا، فکور، متخصص و سازنده فردای کشور به موازات آموزش و تحقیق از طریق فعالیت های بدنی ابعاد وجودی خویش را شکوفا سازد.
به منظور توسعه فرهنگ ورزش در بین جوانان دانشجو و یافتن استعدادهای درخشان در امر ورزش، اداره تربیت بدنی، کلاس ها و برنامه هایی در اغلب رشته های ورزشی در سطح دانشگاه، دانشکده ها و خوابگاه ها تدارک دیده است.
همچنین به منظور هماهنگ نمودن فعالیت های خودجوش ورزشی دانشجویان با عضویت دانشجویان علاقه مند به ورزش، انواع انجمن های ورزشی نیز تشکیل شده است.
رشته های ورزشی فعال در دانشگاه علم و صنعت ایران عبارتند از:
والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، بدنسازی، شطرنج، آمادگی جسمانی، فوتسال، کوه نوردی، سنگ نوردی، بدمینتون، تیراندازی، دارت، تیر و کمان، شنا، کاراته، هندبال، دو و میدانی، دوچرخه سواری، شمشیربازی، جودو، تکواندو فوتبال، کشتی، وزنه برداری و اسکیت
این دانشگاه دارای امکانات ورزشی بسیار وسیع و منحصر به فردی در سطح دانشگاه های کشور است. از جمله ۸ هزار متر مربع سالن های سرپوشیده ورزشی و ۲۸ هزار متر مربع زمین های رو باز ورزشی می باشد.

فضاهای عمومی

دانشگاه علم و صنعت ایران در زمینی به وسعت ۴۲ هکتار در شمال شرقی تهران واقع شده است.این دانشگاه دارای بخش ها و امکانات عدیده ای از قبیل ۱۲ دانشکده فنی و مهندسی و ۳ دانشکده علوم پایه، ۹ قطب علمی و ۸۲ آزمایشگاه تحقیقاتی است.

کلیه این دانشکده ها، آزمایشگاه ها و مراکز آموزشی و همچنین فضاهای فرهنگی، ورزشی و حتی بخش بزرگی از مجموعه خوابگاه ها در پردیس مرکزی دانشگاه قرار دارد. محیط گسترده و زیبای دانشگاه علم و صنعت یکی از جنبه های مهم زندگی دانشجویی است.