چرا علم و صنعت؟

چرا دانشگاه علم و صنعت ایران؟

دانشگاه علم و صنعت ایران در زمینی به وسعت ۴۲ هکتار در شمال شرقی تهران به بوستانی پر طراوت و سرسبز می ماند که در کنار طبیعت فوق العاده زیبا محل آموزش تعداد زیادی نخبگان کشور است که در مسیر تولید دانش و بکارگیری آن فعالیت می­نماید. این دانشگاه با قدمت بیش از ۸۰ سال فعالیت علمی و پژوهشی به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کشور روز به روز بر اعتبار علمی و صنعتی خود می افزاید.

آیا اخیراً به اخبار موفقیت های دانشگاه علم و صنعت ایران که از طریق رسانه ها انتشار یافته توجه کرده اید؟

به این جملات دقت کنید:

 • دانشگاه علم و صنعت ایران، به استناد گزارش پایگاه­های معتبر جهانی موفق به اخذ رتبه ممتاز در زمینه تولید علم، در میان دانشگاه های فنی و مهندسی کشور گردید.
 • ماهواره نوید دانشگاه علم و صنعت ایران که به صورت کاملاً بومی توسط این دانشگاه ساخته شده است به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
 • پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ایران، موفق به طبقه بندی و تشخیص موضوعات خاص در تصاویر ماهواره ای شدند.
 • دانشگاه علم وصنعت ایران، در زمینه استفاده از مواد کامپوزیت به عنوان مرجع در کشور شناخته شده است.
 • برای نخستین بار در کشور دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به ساخت دستگاه الکترونیکی برای حرکت افراد دارای ضایعه نخاعی گردید.
 • تیم روبوکاپ دانشگاه علم و صنعت ایران، در مسابقات جهانی موفق به کسب رتبه ممتاز گردید.

جملات مذکور، چکیده­ای از صدها خبر موفقیت دانشگاه علم و صنعت ایران است که در سنوات اخیر اعلام شده و روز به روز بر آن اضافه می­شود. رشد موفقیت­های این دانشگاه، در عرصه ­های آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی از روندی خیره ­کننده برخوردار شده به گونه ­ای که امروز، این دانشگاه به عنوان دانشگاهی مادر، پیشگام و تراز اول در کشور رخ نموده است. به عنوان نمونه:

 • در عرصه آموزش:

فرآیندهای آموزشی این دانشگاه به گونه ­ای دقیق، هدفمند و با کیفیت طراحی و اجرا می شوند که غالب دانش آموختگان به راحتی می­توانند جذب مراکز پژوهشی و صنعتی کشور شده و هیچ نگرانی از بابت آینده شغلی خود نداشته باشند.

بیشتر دانش آموختگان این دانشگاه، در مسیر ادامه تحصیل موفق به کسب رتبه ­های ممتاز آزمون ­های کشوری در مقاطع بالاتر می­شوند.

این دانشگاه، با جمعیت حدود ۱۰هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، حدود ۱۵۰ رشته / گرایش مختلف را در ۱۴ دانشکده تخصصی خود با بهره ­گیری از امکانات و محیط­های آموزشی پیشرفته و آزمایشگاه­های توانمند و مجهز، پوشش می­دهد.

دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه می توانند به گونه ای برنامه ریزی کنند که در رشته منتخب خود همه مقاطع تحصیلی تا اخذ دکتری را در این دانشگاه طی نمایند.

این دانشگاه، برنامه های ویژه ای را برای جذب و حمایت تحصیلی از دانشجویان اخلاق و استعدادهای درخشان طراحی و اجرا می کند.

دانشگاه علم و صنعت ایران، با تعدادی از دانشگاههای معتبر خارجی، تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی دارد.

دانشگاه علم و صنعت ایران بر اساس رتبه ­بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) رتبه سوم دانشگاه های صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • در عرصه پژوهش:

این دانشگاه دارای ۱۰ پژوهشکده و ۱۳ مرکزتحقیقات و فناوری و گروه پژوهشی و بیش از ۸۰ آزمایشگاه تحقیقاتی است.

این دانشگاه دارای ۹ قطب علمی پژوهشی در کشور و ۷ مجله معتبر علمی-پژوهشی که همگی آنها در پایگاه های ISI یا  ISC نمایه می شوند، می باشد.

پژوهش های این دانشگاه، طیف وسیعی از پژوهش های بنیادی تا کاربردی را پوشش می دهد و ارتباط قوی و موثری را با صنعت کشور دارد.

این دانشگاه از بستر پژوهشی مناسب شامل آزمایشگاه های متعدد تخصصی، کتابخانه و مراکز کامپیوتری دانشکده ای و دانشگاهی و زیر ساخت اینترنت با پهنای باند وسیع که به نوبه خود در موسسات آموزشی و دانشگاهی کشور کم نظیر است، برخوردار می باشد.

این دانشگاه، ۸ طرح کلان ملی شامل: سامانه نرم افزاری پایه امنیتی، معماری مرکز دفاع سایبری و سامانه های زیر ساخت های فضای سایبر، توسعه فناوری های کلیدی موتور هواپیمای جت مسافربری ۱۵۰نفری، طراحی و ساخت پروتز عصبی حرکتی زیر جلدی، طراحی پلتفرم ملی خودرو در کلاس B، پیاده سازی فناوری ملی سامانه حمل و نقل ریلی پر­سرعت و پایش کیفی، حفاظت و مدیریت آلاینده­ های آب، خاک و هوا به عنوان دانشگاه مجری در مورد دانشگاه همکار عهده­ دار است.

 • در عرصه فرهنگی رفاهی:

دانشگاهیان علم و صنعت ایران، افرادی فرهنگی و مقید به ارزش های اعتقادی و اخلاقی هستند.

این دانشگاه دارای امتیازات ویژه فرهنگی است که از طریق مسجد دانشگاه یادمان شهدای گمنام، بوستان علمی، بوستان ویژه خواهران، سالن­های اجتماعات و فعالیت تشکل­ها دانشجویی فرهنگی، محیطی بالنده و ارزشی مبتنی بر آموزه های دینی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

این دانشگاه از امکانات رفاهی و دانشجویی خوبی نظیر بهداری، مرکز مشاور، خوابگاه های مناسب، سالن های غذاخوری، مجتمع رفاهی و تفریحی، امکانات ورزشی(سالن های ورزشی متعدد، استخر، استادیوم فوتبال و پیست دو ومیدانی و …) برخوردار است؟

 • تسهیلات ویژه برای استعدادهای درخشان:

دانشگاه علم و صنعت ایران، مفتخر به دانش آموختگانی است که همواره در تمامی عرصه ­های علمی، صنعتی و مدیریتی کشور بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده و توانسته اند خدمات شایانی را به کشور تقدیم نمایند. این دانشگاه ضمن توجه جدی به ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش و تدارک محیطی خلاق، سعی در ارایه تسهیلات لازم برای رشد و شکوفایی استعدادهای درخشان دارد. در این راستا، در کنار تسهیلات عمومی که به تمامی دانشجویان تعلق می­گیرد در حد امکان تسهیلاتی ویژه را برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان فراهم می آورد که برخی از آنها عبارتند از:

 • تسهیلات ویژه برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان، برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) بدون شرکت در آزمون­های سراسری سازمان سنجش آموزش کشور
 • با توجه به آنکه در اکثریت دانشکده های دانشگاه علم و صنعت تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد تقریباً دو برابر دانشجویان کارشناسی است. لذا نزدیک به ۲۰ درصد دانشجویان دوره کارشناسی این دانشکده ها می توانند بدون کنکور در مقطع ارشد در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.
 • امکان تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی
 • تدارک امکانات خوابگاهی ویژه برای داوطلبانی که رتبه کشوری آنان در آزمون سراسری کمتر از ۵۰۰ باشد.
 • امکان تغییر رشته به هریک از رشته ­های مورد علاقه برای داوطلبانی که رتبه کشوری آنان زیر ۳۰۰ باشد.
 • ارایه تسهیلات ویژه برای مدت یک سال به داوطلبانی که رتبه کشوری آنان در آزمون سراسری زیر ۲۰۰ باشد (این امکان، در صورت داشتن شرایط علمی خوب، برای سال­های بعد قابل تمدید می­باشد)

در خاتمه به داوطلبان عزیز پیشنهاد می­شود، با عدم پیروی از هرگونه روش­های سنتی مرسوم بین داوطلبان در انتخاب رشته و دانشگاه، تنها با توجه به علاقه­مندی و برنامه آتی شغلی یا تحصیلی خود، مطالعات و بررسی­ های لازم را برای انتخاب رشته و دانشگاه به عمل آورده و انتخاب مناسب خود را انجام دهند.

لازم به ذکر می­باشد علاقمندان جهت بازدید مجازی از دانشگاه علم ­و ­صنعت ایران می­توانند به بخش تور مجازی سایت http://openday.iust.ac.ir مراجعه نمایند.