آموزش و پژوهش در دانشگاه علم و صنعت ایران

آموزش

در حال حاضر ۵۴۰۰ دانشجوي كارشناسي، ۳۸۰۰ دانشجوي كارشناسي ارشد و ۸۲۵ دانشجوي دكترا در دانشگاه علم و صنعت ایران در ۱۵ دانشکده و بیش از ۵۰ گرایش مشغول به تحصیل هستند.

برخی از نکات قابل توجه در حوزه آموزش این دانشگاه  به شرح ذیل می باشد:

فرآیندهای آموزشی در این دانشگاه به گونه ­ای دقیق، هدفمند و با کیفیت طراحی و اجرا می شوند به گونه ای که غالب دانش آموختگان به راحتی می توانند جذب مراکز پژوهشی و صنعتی کشور شده و هیچ نگرانی از بابت آینده شغلی خود نداشته باشند. بیشتر دانش آموختگان این دانشگاه، در مسیر ادامه تحصیل، موفق به کسب رتبه ­های ممتاز آزمون­های کشوری در مقاطع بالاتر می­شوند.

این دانشگاه، با جمعیت حدود ۱۰هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از امکانات و محیط­ های آموزشی پیشرفته و آزمایشگاه­های توانمند و مجهز، استفاده می نماید و دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه می توانند به گونه ای برنامه ریزی کنند که در رشته منتخب خود همه مقاطع تحصیلی تا اخذ دکتری را در این دانشگاه طی نمایند.

همچنین این دانشگاه، برنامه های ویژه ای را برای جذب و حمایت تحصیلی از دانشجویان خلاق و استعدادهای درخشان طراحی و اجرا می کند.

دانشگاه علم و صنعت ایران، با تعدادی از دانشگاه های معتبر خارجی، تفاهم نامه همکاری در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی دارد.

پژوهش

تا پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، چهره‌ی صنعتی و عملگرای فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت ایران زبانزد خاص و عام بود. علت این امر وجود ده ها هزار دانش آموخته برجسته و اثر بخشی بود که به معنای واقعی کلمه دانش خود را از کتابخانه ها به صحنه عمل آورده و نقش پیشتازی را در توسعه صنعت کشور بازی کرده بودند. به عنوان مثال،

۱-    مرحوم آقای مهندس محمد باقر نیو، اولین دانش‌آموخته مهندسی در ایران، پایه گذار صنعت کاشی و نساجی جدید، صنعت ضرابخانه، صنعت چینی سازی و صنعت چای‌ در ایران. دانش‌آموخته سال ۱۳۱۱، مهندسی ماشین سازی (برق و ماشین)

۲-    مهندس منوچهر سالور: پایه‌گذار صنعت سیمان در ایران، دانش‌آموخته سال ۱۳۱۴- مهندسی شیمی

۳-    پروفسور جلال حجازی: پایه‌گذار صنعت ریخته‌گری در ایران، دانش‌آموخته سال ۱۳۴۴ مهندسی مواد و متالوژی

به دنبال انقلاب فرهنگی در دانشگاه های ایران و یکسان سازی مواد درسی و روش های آموزشی در دانشگاه های ایران، چهره‌ی دانشگاه علم و صنعت ایران همانند بعضی دیگر از دانشگاه های کشور به یک چهره ی پژوهشی تبدیل شد و از منظر تولید مقالات علمی در نشریات معتبر علمی جهانی رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران به رده‌ی ۵۲۶ جهان رسید (گزارش رتبه بندی دانشگاه ها، لایدن ۲۰۱۴). از این منظر بعضی از دانشکده های دانشگاه علم و صنعت ایران (مانند دانشکده ی مهندسی مکانیک) در رتبه ی ۹۸ جهان قرار گرفت (گزارش رتبه بندی رشته ای NTU 2013).

اینک و بار دیگر چهره ی اثر بخش این دانشگاه، با یک پشتوانه ی قوی از دستاوردهای پژوهشی، در حال رخ نمایاندن است. موفقیت‌های دانشگاه در زمینه‌ی فناوری‌های عصبی که ممکن است راهی برای مقابله با معلولیت‌های جسمی بگشاید و یا شهرت آن به عنوان تنها دانشگاه ایرانی که ماهواره‌ای را در مدار قرار داده است، امیدهای زیادی را به وجود آورده است. بسیاری از زیرساخت های فناورانه برای اولین بار در این دانشگاه در حال ایجاد و راه اندازی است. واحدهای نمونه سازی سریع مجهز به چاپگرهای سه بعدی و دستگاه های پیشرفته ی جدید به دانشجویان و اساتید دانشگاه این امکان را می دهد تا ایده های فناورانه خود را در حداقل زمان به صورت فیزیکی محقق نمایند. واحدهای تامین سریع قطعات صنعتی نیز زمینه را برای تحقق ایده های جدیدی که از بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاه متولد می شوند فراهم خواهد ساخت. ایجاد شرکت های دانشگاهی با نشان دانش بنیان از مراجع ذیربط و یک مرکز رشد فعال در زمینه‌ی ایجاد کسب و کارهای فناورانه از دیگر امکاناتی است که دانشگاه علم و صنعت ایران را در جایگاه رقابتی جدیدی قرار خواهد داد. تصدی اجرای چندین طرح کلان ملی که هر یک مدخلی برای ورود دانشگاه به صحنه فناوری در سطح ایران و جهان خواهد بود، زمینه‌ی مناسبی را برای فعالیت جدی تر دانشجویان در کنار اساتید و فناوران برجسته در زمینه های پژوهشی، فناوری و صنعتی جدی فراهم می آورد.

دانشگاه علم و صنعت ایران با همان باور قدیمی که باید اجتماعی بود و اثر بخش، ولی با چهره ای نوین و جهانی، این بار درخشان تر از قبل خواهد درخشید.